TÜM ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI SENDİKASI
" ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARININ BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ SESİ "

    • ÜNİVERSİTELERDE ÇALIŞAN İDARİ VE TEKNİK PERSONELLERİN DÖNER SERMAYE KATKI PAYLARI ÖDENMELİDİR !
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • http://www.facebook.com/tumunisen
  • https://www.twitter.com/@tumunisen
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu

TOPLU SÖZLEŞME İLE YAPILMAYA ÇALIŞILAN "SİVİL DARBE" MADDESİNİN İPTALİ İÇİN DAVAMIZI AÇTIK.

"%1 üye barajı" ile ilgili maddesine Sendikamız Genel Merkez Hukuk Müşavirliği tarafından, 03.09.2021 tarihinde Eskişehir İdare Mahkemesi nezdinde Danıştay Başkanlığı ilgili Dairesine ulaştırılmak üzere iptal davamız açılmıştır.

         Siyasi hükümetin masadaki yansıması, iki konfederasyonun birlikte hareket ederek hükümet ile imzaladıkları Toplu Sözleşmenin, T.C. yasalarına uygun olarak bağımsız ve yeni kurulmuş sendikaların büyümesini ve faaliyetlerine devam etmesini engellemeye ve bu sendikalara üye olan kamu çalışanlarının Anayasal hakları olan sendika seçme özgürlüklerinin kısıtlanmasına neden olacak "%1 üye barajı" ile ilgili maddesine Sendikamız Genel Merkez Hukuk Müşavirliği tarafından, 03.09.2021 tarihinde Eskişehir İdare Mahkemesi nezdinde Danıştay Başkanlığı ilgili Dairesine ulaştırılmak üzere yürütmenin durdurulması ve iptali talepli davamız açılmıştır.
Sendikal faaliyet ve üyeliğin gerek uluslararası ve gerekse ulusal mevzuat ile güvence altına alındığı ülkemizde, mevcut hükümet ile hükümetin masadaki yansıması büyük ! ve küçük ortak konfederasyonların ortaya koydukları toplu sözleşme, ülkemizin sendikal geçmişinde gerek çalışanlar ve gerekse hak ve emek mücadelesi veren sendikalar açısından KARA BİR LEKE olarak yerini almıştır.
         Yıllardan beri imzaladıkları toplu sözleşmelerle Devlet Memurlarını yoksulluğa mahkum eden destan ! yazarlarının yanına bu yıl bir de küçük ortak eklemlenerek masada şecaat arz etmeye niyetlenmişlerken, imzalanan toplu sözleşme hükümleri ile, Devlet Memurlarının haklarının sirkat eylendiği ortaya çıkmıştır.
         Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesi, temsil ettikleri kitlenin beklentilerine yönelik, seyyanen zam, maaş artış oranları, refah payı vb. kalemler üzerinden bol keseden desteksiz ve temelsiz atıp tutanlar, iş imza aşamasına geldiğinde suspus olmuş, biri masadan kalkarak güya sorumluluktan kurtulmayı amaçlamış, diğeri de dörtbir koldan, imza attıkları sözleşmeyi savunma ve olumlu gösterme gayretkeşliğine düşmüşlerse de, sözleşme hükümlerinin ortaya koyduğu tablo, Devlet Memurlarının bir kez daha masada satıldığının ispatı ve göstergesi olmuştur.
         Nitekim, dün itibariyle açıklanan aylık ve yıllık enflasyon rakamları ve önümüzdeki sürece ilişkin veriler, imzalanan toplu sözleşmenin daha ilk ayında, memurların yine temsil edenler tarafından "SIFIR" kazanımla siyasi iradenin insafına "Teslim" edildiğini göstermiştir.
         Diğer bağımsız, yeni kurulmuş, üye sayıları az olan sendikaların gelişmelerine, büyümelerine, hak ve emek mücadelelerine son vermeyi amaçlayan, sadece siyasi ve ideolojik güdümlü kendi sendikalarına Devlet Memurlarını mahkum kılmayı hedefleyen emellerini icat ettikleri toplu sözleşme hükmü ile ortaya koymuşlar ve bu durumu kendi açısından da avantajlı gören hükümetin de onayıyla, işbirliği ile Toplu Sözleşmeye koymuşlardır.
         Üç ayda bir verilecek 100 küsur TL. lik Toplu Sözleşme İkramiyesinin sadece kendi üyelerine verilmesini sağlayacak hukuka ve kanunlara aykırı olarak icat ettikleri bu madde ile diğer sendikalara üye olan devlet memurlarını kendi saflarına çekme kurnazlığını sahnelemişlerdir.
         T.C. nin onurlu ve haysiyetli Devlet Memurlarının hiçbiri, sizlerin bu alicengiz tiyatrosu icadınıza figüran olmayacak, KARA LEKENİZİN karanlığı ile sizleri baş başa bırakacaktır.
         Hak ve emek mücadelesini kutsal bir değer olarak baştacı etmiş , gönül vermiş bütün sendikalar da sonuna kadar bu tiyatroya karşı mücadelelerine daha büyük azim ve kararlılıkla devam edeceklerdir.
117 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın