TÜM ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI SENDİKASI
" ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARININ BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ SESİ "

    • ÜNİVERSİTELERDE ÇALIŞAN İDARİ VE TEKNİK PERSONELLERİN DÖNER SERMAYE KATKI PAYLARI ÖDENMELİDİR !
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • http://www.facebook.com/tumunisen
  • https://www.twitter.com/@tumunisen
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Mecbur BODUR
tumunisen@gmail.com
YÜZBİNLERİN DESTEĞİ İLE YILLARDIR SÜREN HAYALKIRIKLIĞI...
28/07/2019
1 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak olan ve milyonlarca memur ve emeklisini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmeleri öncesi, yıllardan beri devlet memurlarının üye olarak destek verdiği, yetkili sendika olarak masaya oturma hakkı verdiği malum konfederasyonun açıkladığı Toplu Sözleşme taleplerine bakıldığında, geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de, sözde iktidara yakın oldukları için taleplerinin yerine getirilmesi noktasında avantajlı olduklarını söyleyen konfederasyonun, suya sabuna dokunmayan, çalışanların dertlerine deva olmaktan uzak, süslü söylemleri ile 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri için de çalışanların ve emeklilerin bir beklenti içine girmemeleri gerektiği, günü kurtarmaya yönelik, silik ve mahcup ifadelerle zorunluluktan kaynaklanan bir açıklama yapıldığı apaçık ortadadır. 
Geçmiş dönemlerde altına imza attıkları birçok Toplu Sözleşme hükmünün, bugün hala yürürlüğe girmemiş olduğu gerçeği ile birlikte, yine geçmiş dönemlerde sergiledikleri performanslarının önümüzdeki dönem için de bir belirleyici olacağı, üyelerinden aldıkları gücü yine masaya yansıtamayacakları, üyelerinden aldıkları yetki emanetine yine sahip çıkamayacakları ve asıl görevleri olan Devlet Memurlarının refah seviyesinin arttırılması yönünde değil, kendi refah ve bekaları için gayret sarfetmeye devam edecekleri yaptıkları açıklamalardan anlaşılmaktadır.
Bugün itibariyle, yoksulluk sınırı seviyesinde ücret politikalarına mahkum edilen Devlet Memurları ve açlık sınırlarında yaşam mücadelesi veren emeklilerin, içinde bulundukları bu kısır döngüden kurtulabilmelerine yönelik bir talep ve söylem ne yazık ki yetki ! li konfederasyon tarafından dile getirilememiş, gölgesinde yaşadıkları siyasetin menzilinde seyr-ü sefere devam edeceklerini beyan etmişlerdir. 
Geçen ay açıklanan T.C. Merkez Bankası'nın 2020 ve 2021 yıllarına yönelik Enflasyon Beklentileri raporunda belirtildiği üzere, 2020 için ortalama %14-14,99 ve 2021 için de %11-11,99 aralığında enflasyon beklentisi rakamlarına rağmen, yetki ! li konfederasyonun daha masaya oturmadan maaş zamları için açıkladığı rakamlara bakıldığında, kendilerine emanet edilen Yetki ! yi yine "SIFIR ZAM" talebi ile kullandıklarını görmek çok da zor değildir. Zira enflasyon oranı kadar zam SIFIR ZAM 'dır.Üstelik enflasyonun gerçekleşmesini müteakip yapılan enflasyon farkı ödemesi vb. uygulamalar çalışan kesimlerin kayıplarını gidermekten çok uzaktır. 
Ayrıca siyasi iktidarın yıllardır övünerek bahsettiği ekonomik büyüme rakamlarına bakıldığında bu rakamların toplumun çalışan kesimlerine yansıtılmadığı gibi, tam tersine çalışan kesimlerin yaşadıkları zorluklar artan vergi yükü ve faiz sarmalı ile, buçuklara mahkum edilen göstermelik ve kifayetsiz artışlarla günden güne daha da altından kalkılamaz hale gelmiş, yaşanan birçok sosyal olumsuzlukların temel sebepleri olmaya başlamış ve ne yazık ki yetki ! li konfederasyonun bu yönde bir tek talebi, söylemi ve eylemi sözkonusu olmamıştır.
Bütün bu gerçeklerin ışığında 1 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak olan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri ;
Devlet Memuru olarak çalışanlar açısından , emaneti verdikleri yetki ! li sendikanın bu emanete layık olup olmadığını, emanetin ehil ellerde olup olmadığını, emanet verdikleri yetkiyi gerçek anlamda kullanabilecek bir başka seçenek için artık düşünme zamanının geldiğini ve imzalanacak Toplu Sözleşmeye sonrasında verilecek Yetki ! ye sahip çıkamayanlara anlayacakları dilden bir ders verilmesine vesile olabilecek sonuçları itibariyle ülkemize ve tüm kamu çalışanlarına hayırlı uğurlu olsun.


550 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇALIŞANLARI ENFLASYONA EZDİRMEDİK !!! - 18/07/2019
Devletin kendi alacakları için %23 güncelleme oranı belirlerken, çalışana vereceği zamları sözde %15 küsurluk rakamlar üzerinden yapması, kaşıkla verip, kepçeyle almak cambazlığıdır.
3-5 BİN KİŞİ İÇİN SENDİKA MI KURULUR ? - 27/05/2016
Geçecek zaman içerisinde hiçbir çıkar ve beklentisi olmaksızın bu harekete destek veren her bir üniversite çalışanı da, bu mücadelenin ilk adımlarında ve temelindeki varlıkları ile elde edilecek her türlü kazanımın asıl mimarları olacaklardır.
2015 TOPLU SÖZLEŞME DEĞERLENDİRMEMİZ - 15/10/2015
kamu işverenince bilinçli bir şekilde toplu sözleşme masasının kamu çalışanları açısından anlamına ve önemine gölge düşürülmüştür.
Gelin tanış olalım... - 01/03/2015
Gelin birlik olalım, gelin aynı çatı altında toplanalım !